Praca na rusztowaniu – czy szelki bezpieczeństwa są wymagane?

Praca w budownictwie należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Co roku dochodzi do licznych wypadków, które związane są często z upadkiem z dużej wysokości. Nic więc dziwnego, że przepisy BHP nakazują tu stosowanie licznych środków …

Szelki bezpieczeństwa a rusztowanie
Szelki bezpieczeństwa a rusztowanie

BHP

Praca na rusztowaniu – czy szelki bezpieczeństwa są wymagane?

Praca w budownictwie należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Co roku dochodzi do licznych wypadków, które związane są często z upadkiem z dużej wysokości. Nic więc dziwnego, że przepisy BHP nakazują tu stosowanie licznych środków zabezpieczających. Jednym z nich są szelki bezpieczeństwa. Czy są one obowiązkowe dla osób pracujących na rusztowaniu? Co z innym wyposażeniem?

Czy na rusztowaniu trzeba mieć szelki bezpieczeństwa?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić sobie to, czym właściwie są szelki bezpieczeństwa. Jest to konstrukcja z wykonanych z odpowiedniego materiału (zależnego od rodzaju prowadzonych prac), połączonych ze sobą pasów, która obejmuje biodra i ramiona użytkownika. Elementy szelek połączone są metalowymi klamrami. Szelki mogą być połączone przy pomocy odpowiedniego sprzętu z liną albo taśmą bezpieczeństwa. Dzięki temu osoba pracująca na wysokości chroniona jest przed upadkiem, nawet jeżeli na skutek wypadku albo innego wydarzenia nie jest przytomna.

Czy na rusztowaniu trzeba mieć na sobie szelki bezpieczeństwa np. w budowlańca z pacą (czyli tynkarza)? Zgodnie z obowiązującymi obecnie w naszym kraju przepisami BHP, nie jest to konieczne. Rusztowanie samo w sobie traktowane jest jako środek zabezpieczający przed upadkiem. Takie same zasady dotyczą ruchomych podestów.

Jakie zabezpieczenia są wymagane do pracy przy rusztowaniu?

Brak konieczności zakładania szelek przy wejściu na rusztowanie nie oznacza, że nie obowiązują inne środki bezpieczeństwa. Każdy pracownik musi być wyposażony w atestowany kask. Dodatkowo praca na rusztowaniu wymaga używania dostosowanego to warunków pogodowych stroju ochronnego. Do jego obowiązkowych elementów należą między innymi rękawice ochronne i buty robocze z odporną na przebijanie podeszwą i zabezpieczonymi metalowymi wkładkami noskami.

Oprócz tego praca na rusztowaniu obwarowana jest pewnymi ogólnymi przepisami bezpieczeństwa. Nie można na nim przebywać w warunkach ograniczonej widoczności, na przykład w czasie deszczu albo mgły. Użytkowanie rusztowania nie jest dozwolone podczas silnego wiatru. Wchodzenie na pomosty możliwe jest wyłącznie przy użyciu drabinek zlokalizowanych wewnątrz rusztowania. Wchodzenie od zewnętrznej strony i stawanie na barierkach jest zabronione.

Kiedy szelki są niezbędne?

Używanie szelek bezpieczeństwa jest obowiązkowe na dachach budynków. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście tego, że praca na rusztowaniu może wiązać się z koniecznością wychodzenia na dach – na przykład przy remoncie elewacji albo pracach montażowych. W momencie wchodzenia na dach pracownik powinien więc mieć założone szelki. Oprócz tego szelki wymagane są we wszelkich prowadzonych na wysokości pracach, w których nie stosuje się rusztowań, ani innych środków zabezpieczających przed upadkiem.

Dodaj komentarz