Od czego zależy liczba łat i kontrłat pod pokrycie dachowe?

Bardzo często podczas kładzenia poszycia dachowego korzysta się z łat i kontrłat. Stanowią one istotne elementy składające się na konstrukcję dachu. Będzie to godna polecenia alternatywa dla desek i płyt drewnopochodnych. Istotne jest, aby zachować …

BHP

Od czego zależy liczba łat i kontrłat pod pokrycie dachowe?

Bardzo często podczas kładzenia poszycia dachowego korzysta się z łat i kontrłat. Stanowią one istotne elementy składające się na konstrukcję dachu. Będzie to godna polecenia alternatywa dla desek i płyt drewnopochodnych. Istotne jest, aby zachować ich właściwy rozstaw, zgodnie z zapisami widniejącymi w wybranym projekcie. Konieczne jest także zapoznanie się z zaleceniami producenta wybranych materiałów. Należy również obliczyć odpowiednią liczbę łat i kontrłat pod konkretne pokrycie dachowe. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić. Nie ma w tym jednak niczego skomplikowanego. Podstawą będzie rozstaw elementów konstrukcji nośnej.

Jak dobrać odpowiednią liczbę łat i kontrłat? Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Łaty i kontrłaty mogą być prostokątne lub kwadratowe, służą one do wykonania rusztu pod pokrycie dachowe. Za pomocą kontrłat możliwe staje się utworzenie wąskich otworów wentylacyjnych. Są one niezbędne do mocowania i łączenia łat. Za ich pomocą możliwe staje się także regulowanie powstałych nierówności na płaszczyźnie połaci dachowej. Wymiary kontrłat zawsze trzeba dobrać do materiału, z którego ma zostać wykonane pokrycie, kąta nachylenia połaci dachowych, układu krokwi, warunków klimatycznych. Zaletą ich zastosowania jest uzyskanie równej płaszczyzny na dachu. Bardzo ważne będzie wyliczenie łat i kontrłat potrzebnych na dach. Wartość ich rozstawu będzie inna, w zależności od producenta wybranego materiału pokrycia dachowego. Duży wpływ na odległości między łatami ma długość dachówek. Wszystko po ułożeniu musi do siebie pasować, idealnie przylegać, w przeciwnym razie wystąpią problemy w niedalekiej przyszłości. Pod wpływem niesprzyjających czynników pogodowych może nawet dojść do zniszczenia warstwy wykończeniowej zadaszenia, nie mówiąc już o niskich walorach estetycznych dachu.

Jak w takim razie wyliczyć potrzebną liczbę łat i kontrłat? W tym celu należy podzielić wymiar połaci dachowej przez rozstaw listew poziomych. Do obliczenia łat najważniejsza jest wysokość połaci. Z kolei niezbędną liczbę kontrłat wylicza się przede wszystkim na podstawie długości płaszczyzny dachu. Bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie łat dachowych. Należy zadbać o to, aby zostały zachowane takie same odstępy między nimi. Jeśli odległości będą zbyt duże, to niestety pokrycie dachowe nie będzie nachodziło na siebie we właściwy sposób. Problemem są także zbyt mocno nakładające się na siebie elementy. Zacząć należy wobec tego od dokładnego rozmieszczenia całego dachu i dopasowania optymalnych odstępów, mając na uwadze wybrany materiał wykończeniowy.

Przykładowo dla prostego dachu dwuspadowego o rozmiarze około 220 metrów kwadratowych wyjdzie mniej wiecej 750 łat i 280 kontrłat.

Dodaj komentarz