Adaptacja poddasza

Strych może zostać przekształcony na poddasze użytkowe, dzięki czemu zwiększy się metraż do wykorzystania. Bardzo często na strychu mieści się dodatkowa sypialnia. Oczywiście trzeba liczyć się z problematycznymi skosami, ale umiejętne rozplanowanie przestrzeni pozwoli na …

BHP

Adaptacja poddasza

Strych może zostać przekształcony na poddasze użytkowe, dzięki czemu zwiększy się metraż do wykorzystania. Bardzo często na strychu mieści się dodatkowa sypialnia. Oczywiście trzeba liczyć się z problematycznymi skosami, ale umiejętne rozplanowanie przestrzeni pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu. Zawsze można przecież zainwestować w meble na wymiar, które pozwolą na wykorzystanie każdego wolnego kąta. Na poddaszu świetnie sprawdzi się także łazienka, można urządzić pokój dziecięcy. Niektórzy dysponują bardzo dużym metrażem na strychu, mogą urządzić wiele pomieszczeń. Oczywiście kluczowe będzie zadbanie o szczelność pokrycia dachowego, dobrą izolację. Nie może być żadnych mostków termicznych.

Czy strych może pełnić rolę poddasza użytkowego?

W pierwszej kolejności należy ocenić, czy strych nadaje się do zaadaptowania na poddasze. Zależy to od wielu czynników. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim kształt zadaszenia, kąt nachylenia dachu, wysokość ścianek. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które mają płaski dach i wysokie ścianki kolankowe. W takim przypadku można liczyć na ogromne możliwości adaptacyjne. Jeśli komuś zależy na jak najlepszym wykorzystanie wolnej przestrzeni na poddaszu, to warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta. Udzieli on fachowego doradztwa, podpowie najlepsze rozwiązania w przypadku konkretnego strychu, zgodnie z potrzebami i preferencjami użytkowników. Bardzo ważna będzie wysokość sufitu, aby nie było problemu z poruszaniem się po poddaszu i ustawieniem mebli. Przyjmuje się, że w najwyższym punkcie muszą być co najmniej 2 m. Oczywiście zawsze można zdecydować się na podniesienie dachu, ale jest to proces czasochłonny i kosztowny. Koszt adaptacji strychu to co najmniej 20 tys. zł.

Bardzo ważną kwestią w przypadku planowania zaadaptowania poddasza jest sprawdzenie stanu pokrycia dachowego. W tym celu najlepiej wezwać lekarza, który dokona fachowej oceny, wskaże na elementy wymagające naprawy. Istotna jest nośność konstrukcji, czy będzie ona w stanie wytrzymać zaplanowane prace. Nierzadko konieczne staje się uszczelnienie połaci dachowych, bo wszelkie nieszczelności będą bardzo problematyczne. Woda przedostanie się przez najmniejszy zakamarek, powstaną zacieki. Trzeba sprawdzić, czy nie będzie problemu z rozprowadzeniem instalacji, podłączeniem oświetlenia. Nie zawsze wytrzymałość stropu pozwala na przeprowadzenie niektórych prac. Kolejną kwestią jest konieczność zgłoszenia adaptacji poddasza do odpowiedniego urzędu. Nie trzeba mieć na to pozwolenia, ale zmiana sposobu użytkowania strychu wiąże się z naliczeniem nowego podatku od nieruchomości. Inaczej wygląda to w przypadku poddasza, które wymaga przebudowy. Jeśli przykładowo ingeruje się w konstrukcję dachu, to konieczne staje się najpierw złożenie wniosku o pozwolenie na przebudowę wraz z wykonanym projektem architektoniczno-budowlanym.

O czym należy pamiętać w przypadku adaptacji poddasza?

Przed rozpoczęciem prac należy wykonać projekt poddasza, rozplanować przestrzeń, umeblowanie. W przypadku ścian kolankowych niezbędny będzie montaż przedścianek. Wykonać należy także izolację termiczną dachu. Zadbać trzeba o sprawną wentylację i wzmocnienie stropu. Po ociepleniu poddasza można przejść do suchej zabudowy, przyklejania płyt kartonowo-gipsowych na ściany i sufity. Potem następuje ich pomalowanie lub przyklejenie tapet. Jest wiele sposobów na zagospodarowanie poddasza. Najczęściej wybór pada na sypialnie, trzeba odpowiednio rozplanować rozmieszczenie łóżka, garderoby ze względu na skosy. Bardzo ważne są duże okna dachowe, które doświetlenie pomieszczenia, będzie można również podziwiać nocne niebo. Meble zawsze muszą być dostosowane do nachylenia sufitu, aby móc komfortowo z nich korzystać. Inną opcją będzie adaptacja poddasza na pokój dla dziecka. Dobrym wyborem jest wnęka okienna, szafa i komoda mogą zostać ustawione pod skosami. We wnęce warto też postawić biurko. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie mebli pod zabudowę, aż do sufitu, dzięki czemu uzyska się sporo wolnego miejsca do przechowywania ubrań, książek i zabawek oraz innych rzeczy.

Dodaj komentarz