Szlichta podłogowa – co to?

Szlichta to inaczej gładź podłogowa, czyli warstwa układana bezpośrednio pod posadzką. Trwałość posadzki zależy w dużej mierze od dobrej jakości wylewki. Niezwykle ważny jest również równy poziom podłogi. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest …

Szlichta podłogowa, betonowa wykładka
Szlichta podłogowa, betonowa wykładka

Wnętrze

Szlichta podłogowa – co to?

Szlichta to inaczej gładź podłogowa, czyli warstwa układana bezpośrednio pod posadzką. Trwałość posadzki zależy w dużej mierze od dobrej jakości wylewki. Niezwykle ważny jest również równy poziom podłogi. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest szlichta i jakie ma zastosowanie

Co to jest szlichta?

Pojęcie szlichty nie powinno być obce dla osób, które zajmują się budową oraz wykończeniem. Należy pamiętać, że wylewka musi zostać wykonana we właściwy sposób. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że podłoga posłuży przez wiele lat i nie będzie się wypaczać. Szlichta jest potocznym określeniem wylewki anhydrytowej, betonowej lub cementowej, na którą kładzie się płytki lub inne wykończeniowe materiały. Wybór materiałów wykończeniowych jest ogromny, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Niewłaściwe przygotowanie wylewki może skutkować jej pękaniem, a to prowadzi do poważnych uszkodzeń materiału wykończeniowego.

Warto pamiętać, że szlichty produkowane są przeważnie z mieszaniny piasku, cementu oraz wody w ściśle określonych proporcjach. Czasami dodaje się też plastyfikator, który poprawia jakość, ścieralność oraz plastyczność wylewki. Przynajmniej 4 cm powinna wynosić grubość wylewki bez styropianu. Jeżeli wykorzystano styropian to wtedy musi to być 5 cm, natomiast 1 cm dodaje się jeszcze w przypadku podłogowego ogrzewania. Warto podkreślić, że folię kładzie się przy tak zwanych podłogach pływających bezpośrednio po poziomowaniu. Dzięki temu można zastosować jeszcze piankę dylatacyjną przy ścianach. Gdy wylewka jest już położona to podejmuje się bardzo podobne działania.

Przygotowanie szlichty

W celu zapobiegnięcia pęknięciom wylewki tworzy się szczeliny dylatacyjne. Można jeszcze wykonać podkład zespolony, czyli wylewkę na właściwie przygotowanym podłożu. Zbrojenie w postaci siatek ze stali stosuje się, żeby zabezpieczyć szlichty przed pękaniem powstającym w wyniku osiadania budynków. Od grubości podkładu uzależnione jest użycie odpowiedniego materiału zbrojeniowego. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie siatek z włókna szklanego w newralgicznych miejscach. Dotyczy to również miejsc, gdzie różnego rodzaju instalacje krzyżują się ze sobą. Pomoże to zapobiec odkształcaniu się wylewki. Do układania na sucho lub mokro przeznaczone są gładzie podłogowe. Gotowych mieszanek z dodatkiem odpowiedniej ilości wody używa się przy metodzie na mokro.

Zalety szlichty betonowej

W megapaskalach podana jest zawsze wytrzymałość szlichty podłogowej. Szlichta betonowa jest połączeniem cementu z dodatkowymi materiałami, które wpływają na właściwości mieszanki. Wylewki betonowe stosowane są zazwyczaj w formie podkładu pod wykończenie podłogi. Mogą również pełnić funkcję samodzielnej posadzki, a takie rozwiązanie jest powszechne w nowoczesnych wnętrzach. Wysoką nośność można zaliczyć do głównych zalet posadzek betonowych. Od danego projektu zależna jest zawsze grubość wylewki. Z reguły wylewka betonowa ma konsystencję półsuchej lub gęstej masy. Niska cena jest jej główną zaletą, przez co jest wybierana często przez inwestorów.

Nie ulega wątpliwości, że wylewka cementowa to mieszanina cementu portlandzkiego z piaskiem. Może być stosowana nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz. Do kategorii wylewek samopoziomujących należy wylewka anhydrytowa. Jest produkowana z anhydrytu, który jest bezwodnym siarczanem wapnia. W ten sposób można bezproblemowo pozbyć się wszystkich krzywizn. Dla późniejszych właściwości szlichty bardzo ważna jest jej pielęgnacja. Bez właściwej pielęgnacji podłoga może ulec uszkodzeniu podczas użytkowania.

Dodaj komentarz