Jak przyspieszyć schnięcie farby?

Chyba każdy, kto malował ściany w swoim domu zastanawiał się nad tym, co zrobić, by szybciej wyschły. Sami budowlańcy mają sprawdzone sposoby na to, by szybciej można było podziwiać efekt ich pracy. Jakie farby najszybciej …

Wnętrze

Jak przyspieszyć schnięcie farby?

Chyba każdy, kto malował ściany w swoim domu zastanawiał się nad tym, co zrobić, by szybciej wyschły. Sami budowlańcy mają sprawdzone sposoby na to, by szybciej można było podziwiać efekt ich pracy. Jakie farby najszybciej schną? Co zrobić, by przyspieszyć remont? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Farby, które szybko schną

Na rynku jest tak wiele różnorodnych farb, że producenci starają się sprostać oczekiwaniom klientom i tworzą asortyment chętnie kupowany przez klientów. Coraz więcej marek zwraca więc uwagę na to, by ich farby były niezawodne, trwałe i szybkoschnące. Dla klientów ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny. Po tego rodzaju asortyment coraz częściej sięgają nie tylko klienci indywidualni, ale również firmy zajmujące się remontami i pracami wykończeniowymi. Nie trzeba się obawiać, iż tego rodzaju farby są gorsze jakościowo lub źle prezentują się na ścianach. Wręcz przeciwnie, większość z nich doskonale kryje ściany i co najważniejsze, świetnie na nich się prezentuje nawet przez wiele lat.

Odpowiedni dopływ powietrza

Wiele osób myśli, że zamknięte szczelnie pomieszczenia gwarantują to, iż farba na ścianach wyschnie szybciej. Jest to ogromny błąd. Farby, które można znaleźć w większości sklepów budowlanych źle działają, gdy w pomieszczeniu nie ma przepływu powietrza i co najważniejsze, dłużej schną. Nawet zimą, gdy temperatura za oknem jest naprawdę niska, a pomieszczenia wewnątrz zostały dopiero co odświeżone, trzeba zapewnić właściwy przepływ powietrza. Nawet gdy za oknem wieje lub pada deszcz, nie trzeba się bać. Większość fachowców wie o tym doskonale, że każda farba potrzebuje powietrza, by odpowiednio „związać się ze ścianą”, dlatego też należy szeroko otworzyć drzwi i okna przynajmniej na kilka godzin. Porządny przeciąg w tym przypadku jest jak najbardziej wskazany.

Temperatura schnięcia farby

Oprócz dostępu do powietrza warto zadbać również o to, by w pomieszczeniu było wystarczająco ciepło. Jednak nie oznacza to, że trzeba wszystkie grzejniki i farelki uruchomić na maksymalne grzanie.
Jeżeli ściany zostały dopiero co pomalowane, to najlepiej ogrzać pomieszczenie do temperatury 19 – 20 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, że grzać w takich pomieszczeniach trzeba przez co najmniej kilka tygodni.

Wilgotność schnięcia farby

Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgoć, to farba potrafi schnąć nawet kilka dni. Mnóstwo osób, by zapobiec temu uruchamia klimatyzację, która świetnie działa na świeżo pomalowane farby. Warto o tym rozwiązaniu pomyśleć, szczególnie wtedy gdy odświeża się takie pomieszczenia jak np.: łazienkę, kuchnię lub spiżarkę. Działa to również w drugą stronę. W zbyt suchych pomieszczeniach także nie schną dobrze farby.

Sprawdzone dmuchawy

Coraz więcej firm remontowych zaopatrzyło się w specjalne dmuchawy, dzięki którym ściany schną znacznie szybciej. Tego rodzaju sprzęt jest dość drogi, dlatego też nie każdy klient indywidualny przy remoncie swojego mieszkania lub domu decyduje się na jego zakup. Można jednak zdecydować się na wypożyczenie takiej dmuchawy i to w bardzo korzystnej cenie.

Dodaj komentarz