Płytkami można wykończyć zarówno podłogi, jak i ściany. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w łazience i kuchni. Od lat podczas układania płytek stosuje się fugi, ale obecnie coraz większą popularnością cieszą się płytki ceramiczne bezfugowe. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Można liczyć oczywiście na ułatwiony montaż, przyspieszenie wykończenia wnętrza oraz optyczne powiększenie go.
Czy płytki ceramiczne bez fug to dobre rozwiązanie?
Wiele mówi się o płytkach bezfugowych, ale warto od razu zaznaczyć, że zawsze między nimi zachowuje się niewielkie odstępy. Szerokość fugi wynosi jednak nie więcej niż 2 mm, przez co można mówić o bezfugowym montażu. Rozwiązanie to ma oczywiście mnóstwo zalet. Płytki bez smug pozwalają na uzyskanie jednolitej i gładkiej powierzchni, co wygląda bardzo efektownie. Jeśli komuś zależy na optycznym powiększeniu wnętrza, to może to uzyskać za pomocą ceramicznych płytek bezfugowych z połyskiem. Spoiny są niemalże niezauważalne, co doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu, szczególnie o niewielkim metrażu, bo będzie sprawiało ono wrażenie większego. Na tym zalety się jednak nie kończą. Płytki bez fug są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli dojdzie do zniszczenia kafelka, to wystarczy wymienić pojedynczy element. Oczywiście można też ułożyć płytki bez żadnej fugi, nawet milimetrowej. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł ze względu na wzrost ryzyka odkształcania się kafelków pod wpływem wahań temperatur.
Nawet minimalna fuga będzie dodatkowym zabezpieczeniem i pozwoli również na wyrównanie ewentualnych różnic między płytkami. Kolejną kwestią jest to, że nie wszystkie płytki można montować w sposób bezfugowy. Jeśli komuś zależy na uzyskanie pożądanego efektu, powinien zdecydować się na kafelki rektyfikowane. Każda płytka ma identyczne wymiary, więc można liczyć na ich idealne przyleganie. Znika również problem z wyszczerbionymi brzegami kafelków. W przypadku płytek rektyfikowanych uzyskanie jednolitej powierzchni jest niezwykle proste. Pamiętać należy również o dobraniu odpowiedniej zaprawy, zgodnie z wybarwieniem płytek i typem podłoża. Do ich przyklejania najlepiej sprawdza się klej wodoszczelny. Niezbędne będzie także wypełnienie bardzo wąskich szczelin przeznaczonym do tego środkiem.