Czym jest outsourcing BHP i gdzie się sprawdzi?

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązek każdego przedsiębiorcy i pracownika. Prawna odpowiedzialność za to ciąży jednak przede wszystkim na pracodawcach. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest outsourcing BHP. Na czym on polega i w …

Outsourcing usług BHP
Outsourcing usług BHP

BHP

Czym jest outsourcing BHP i gdzie się sprawdzi?

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązek każdego przedsiębiorcy i pracownika. Prawna odpowiedzialność za to ciąży jednak przede wszystkim na pracodawcach. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest outsourcing BHP. Na czym on polega i w jakich firmach sprawdzi się najlepiej?

Outsourcing – proste rozwiązanie skomplikowanych problemów

Właściwe działanie każdego przedsiębiorstwa wymaga przeprowadzania i okresowego powtarzania określonych zadań i rozwijania sposobów działania w taki sposób, żeby wszystkie zadania realizowane w sposób możliwie jak najbardziej efektywny. W teorii wydaje się to proste, jednak każdy przedsiębiorca wie doskonale, że praktyka bywa o wiele bardziej skomplikowana.

Im większa firma, tym ilość działań koniecznych do jej prawidłowego funkcjonowania rośnie. Dotyczą one nie tylko zadań podstawowych jak produkcja, handel, pozyskiwanie nowych klientów, zarządzanie i marketing, ale również dostosowania do wymogów prawa. Aby całość firmy działała optymalnie, tak właśnie funkcjonować powinny wszystkie jej segmenty. Czasami jednak najlepszym rozwiązaniem problemu dobrego działania firmy w ramach konkretnego zadania, jest delegowanie go na podmioty zewnętrzne, czyli na outsourcing.

Outsourcing BHP – na czym polega i czy się opłaca?

Jednym z ważniejszych zadań w firmie jest dbanie o zgodność warunków pracy z zasadami BHP określonymi przez przepisy prawa. Tym zajmują się najczęściej osobne działy albo zatrudnieni w tym celu specjaliści. Do ich zadań należy między innymi sprawdzanie, czy przedsiębiorstwo działa zgodnie z zasadami BHP, ocena ryzyka zawodowego na różnych stanowiskach pracy i przeprowadzanie szkoleń wstępnych i okresowych. Wszystkie te zadania nie są realizowane ciągle, ale okresowo. Dlatego też utrzymywanie specjalistów od BHP opłaca się tylko w niektórych przedsiębiorstwach. W większości o wiele lepszym rozwiązaniem jest outsourcing.

Na rynku funkcjonują liczne firmy zapewniające obsługę BHP przedsiębiorstw. Najważniejszą zaletą korzystania z ich usług jest zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności. Firmy takie, współpracując z wieloma przedsiębiorstwami jednocześnie, mogą sobie pozwolić na zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów. Dzięki temu przedsiębiorstwa korzystające z ich usług nie tylko obniżają swoje koszty, ale również zyskują usługę na wysokim poziomie. Pozbycie się konieczności prowadzenia osobnego działu BHP w firmie znacznie ułatwia też zarządzanie, co również przyczynia się do zmniejszenia kosztów.

Gdzie outsourcing BHP sprawdzi się najlepiej?

Outsourcing BHP to świetne rozwiązanie dla niewielkich i średnich przedsiębiorstw, którym po prostu nie opłaca się utrzymywać na stałe specjalistów od bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w firmach, których działy rozrzucone są w całym kraju, w dużych odległościach od siebie, nawet jeżeli ich potrzeby są teoretycznie na tyle duże, że uzasadniają zatrudnienie własnych fachowców. Outsourcing w tym przypadku pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów transportu.

Takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem w przypadku firm mocno wyspecjalizowanych, które zasadniczo delegują na zewnątrz wszystkie działania niezwiązane bezpośrednio z ich działalnością. Dzięki temu można skupić się na najważniejszych aspektach pracy. Outsourcing BHP z podobnych powodów często wybierają też duże zakłady produkcyjne. Delegowanie pewnych specyficznych działań i skupienie się na głównych zadaniach pozwala na o wiele skuteczniejsze zarządzenie przedsiębiorstwem.

Dodaj komentarz